Historia

Dzieje parafii są ściśle złączone z dziejami klasztoru benedyktynów w Lubiniu, który został ufundowany w II poł. XI wieku. Dla potrzeb parafii w XIII wieku zostaje zbudowany romański kościół św. Leonarda. Kościół klasztorny Matki Bożej i parafialny św. Leonarda w ciągu wieków były przebudowywane – widoczne są wyraźne elementy romańskie, gotyckie i barokowe. Po kasacie benedyktynów w połowie XIX wieku kościół parafialny oddali zaborcy protestantom, a kościół klasztorny p.w. Narodzenia NMP stał się świątynią parafialną i od tamtego czasu także parafia przejęła ten tytuł. Od zakończenia II wojny dawny kościół parafialny św. Leonarda pełni funkcje kościoła pomocniczego. Duszpasterzami od początku byli benedyktyni; z przerwą na czas kasaty (1834 – 1923) oraz w trudnych latach powojennych (1958 – 1978). Z dużej parafii lubińskiej w 1978 roku wydzielono parafię Matki Bożej Pocieszenia w Bielewie i prafię św. Kazimierza w Jerce. Obecnie do parafii lubińskiej należy osiem wiosek: Lubiń, Bieżyń, Cichowo, Łagowo, Mościszki, Nowy Dwór, Zbęchy Pole i Żelazno.

98 0.10658288002014